Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

karaman_sanayi

Giriş
SANAYİSİ

       Karaman' da tarıma dayalı sanayi sektöründe ihracata dönük üretimi hedefleyen yatırımların 90'lı yılların başlarından itibaren hız kazanması ile birlikte, istihdamda da önemli gelişmeler kaydedilmeye başlamıştır. Tarıma dayalı sanayi sektörüyle bağlantılı olan sektörlerdeki istihdam artışı da, işsizliğin hafifletilmesi sürecine önemli katkılar sağlamıştır.

       Karaman İlinde sanayi, ticaret, ziraat, arıcılık ve ormancılık en fazla istihdam yüzdesine sahip iktisadi faaliyet kolu olarak ön plana çıkmaktadır.

       Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, 3.845 gerçek ve tüzel kayıtlı üye sayısı ile Türkiye'nin önde gelen büyük odaları arasında yer almaktadır. Yine ilimiz merkezinde 257 kayıtlı üyesi bulunan Ticaret Borsası ve bir adet Toptancı Hali mevcuttur.

         İlimizden diğer illere hububat, bakliyat, un, bulgur, bisküvi, gofret, çikolata, yem, canlı hayvan, taze et, sucuk, yün ve tiftik, sebze, meyve, kuru üzüm, peynir, yumurta, deri, iplik, konfeksiyon, halı, kömür, zirai aletler ve çeşitli makineler satılmaktadır.

      Diğer illerden, tuhafiye, konfeksiyon, kösele, inşaat malzemesi, sigara, çay, alkollü içkiler, ilaç, gıda maddeleri, akaryakıt, oto ve oto yedek parçaları, sanayi hammaddesi ürünleri satın alınmaktadır.

         İlimizde sanayi daha çok tarıma dayalı olarak gelişmiş ve bu çerçevede imalat-gıda sanayisinin alt grubu olan bisküvi ve bulgur sanayisinde, ülke üretiminde önemli bir konuma gelmiştir. Başlıca sanayi ürünleri olan; bisküvi, gofret ve çikolatalı ürünlerde 219.074 ton/yıl, yemde 40.000 ton/yıl üretim, bulgurda 26.457 ton/yıl üretim sağlanmaktadır. Türkiye bisküvi üretiminin üçte biri ve bulgur üretiminin beşte biri Karaman'dan sağlanmaktadır. Üretilen ürünlerin büyük bir bölümü yurt dışına ihraç edilmektedir.

        Bugün başta imalat sanayi olmak üzere toplam 119 sanayi tesisi bulunmaktadır. Bu sanayi tesislerinden, 62 firmaya ait 74 adedi Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet göstermektedir. İlimizde faaliyet gösteren 119 sanayi kuruluşunun sektörlere göre dağılımı ve oranları aşağıdaki çizelgede gösterilmiştir.​


SANAYİ KURULUŞLARININ SEKTÖRLER İTİBARİYLE DAĞILIM ORANI​


Sektör  Faal İşyeri Sanayi İçerisindeki Oranı 
Gıda Sanayi 37 30,2
Yem Sanayi ve Org.Gübre 3 2,5
Ambalaj ve Kağıt Sanayi 9 7,6
Tekstil Sanayi 3 2,5
Plastik Sanayi 4 3,4
Maden ve Toprak Sanayi 8 6,7
Mobilya Sanayi 2 1,7
LPG Dolum ve Boya Sanayi 2 1,7
Makine ve Metal Sanayi 11 9,3
Soğuk hava Tesisi 17 14,3
Gayri Faal Sanayi Tesisi 22 20,1

TOPLAM 

119 100

  • Trafik Güvenliği Platformu 2020
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER